OFFICIÁLNY WEB KLUBU
Spišskí Rytieri

Máme za sebou 2. najúspešnejšiu sezónu v histórii. Príďte ju osláviť na autogramiádu

Na Slovensku momentálne panuje frustrovaná, miestami až nevraživá nálada, spôsobená viacerými spoločensko-politickými vplyvmi. Je len málo vecí, ktoré dokážu ľudí spájať a navodzovať pozitívne emócie. Práve Spišskí Rytieri aj v sezóne 2022/2023 viackrát potešili fanúšikov, priniesli nezabudnuteľné zážitky, a tak počas sledovania napínavých súbojov sme mohli aspoň na chvíľu zabudnúť na všakovaké problémy doby.

Pravého športovca prehra mrzí

Je pochopiteľné, že po každej prehre, zvlášť v dramatickej päťzápasovej sérii o postup do finále, prevládajú negatívne emócie. Na druhej strane, ak si necháme od tejto situácie odstup, hodnotenie sezóny 2022/2023 vyznieva pre Spišských Rytierov pozitívne. Súhlasí aj generálny manažér klubu Michal Búza:

„Samozrejme, koniec bol plný negatívnych emócií, smútku a sklamania, keďže sa očakával náš postup cez Komárno v semifinále play-off. Bohužiaľ, nepodarilo sa to. Sme športovci, prehra v nás rezonuje. Lenže nebolo by správne zúžiť hodnotenie celej sezóny len na semifinále. Počas ročníka sme vyhrali množstvo ťažkých zápasov, presvedčivo sme ovládali základnú časť, keď sme si víťazstvo v nej zaistili už dve kolá pred koncom. V dlhodobej časti sme prevýšili aj Levice, ktoré majú dvakrát taký rozpočet ako my a výborne reprezentovali slovenský basketbal v európskej súťaži. Takisto je super, keď skončíte sezónu s medailou. Klubu sa to podarilo len po tretí raz od postupu do extraligy v roku 2004. A nedá mi nespomenúť naše účinkovanie v Alpsko-jadranskom pohári. Bola to krásna jazda, dostali sme sa medzi štyri najlepšie tímy. Čiže áno, celkovo stopercentne prevládajú pozitíva nad negatívami.“

GM klubu sme poprosili, aby nám vymenoval tri top pamätné momenty sezóny, ktoré mu zostanú v spomienkach ešte dlhú dobu. Neprekvapil, keď začal heroickým obratom vo štvrťfinále Alpsko-jadranského pohára proti silným Pardubiciam. „Potrebovali sme doma vyhrať o viac ako 14 bodov (keďže v prvom dueli na palubovke Pardubíc sme prehrali 59:73, pozn. autora), aby sme postúpili. Vyhrali sme o 17 (97:80, pozn. autora.). Bol to neuveriteľný zápas pred parádnou kulisou. Všetci sme si to užili. Bola to tá pravá basketbalová emócia a presne ten zápas, pre ktorý radi robíme šport. Ešte teraz sa mi robia zimomriavky na ruke. Druhí a tretí moment sú si podobné. Víťazstvo v Lučenci 105:102 po trojnásobnom predĺžení, keď ešte náš vtedajší elitný rozohrávač Isaiah Washington rozhodol trojkou. Pamätám si, ako naši aj Lučenčania už ťahali nohy po palubovke, nikto nevládal, ale záverečná radosť stála za to. Podobný zápas bol v Leviciach pred koncom základnej časti, keď sme uspeli 121:114 po dvojnásobnom predĺžení, a spečatili prvenstvo. Boli to tiež obrovské emócie, v Leviciach sa nevyhráva ľahko. Je a bude krásne spomínať na tieto momenty.“

Veľké ĎAKUJEM pre Rasťa a Ľuba

Spišskí Rytieri existujú na basketbalovej mape oficiálne tri roky a zakaždým si zahrali medzi najlepšou štvorkou slovenskej ligy. Klub sa stál rešpektovanou značkou, ktorá má svoj kredit medzi odbornou i laickou verejnosťou.

„To, že sme si tri roky po sebe zahrali v semifinále, odzrkadľuje prácu, ktorú všetci v klube robia – od dispečerov v športovej hale až po hlavného trénera. Všetkým patrí za to veľká vďaka,“ hovorí Mišo Búza a špeciálne spomína dvoch mužov: „Musím vyzdvihnúť našich štatutárov Rasťa Javorského a Ľuba Slaninku, ktorí to pevne držia v rukách. Sú hnacím motorom a výraznou mierou prispeli k tomu, že značka Spišskí Rytieri má v súčasnosti cveng. Počas predošlých troch rokov sme ukázali, že sme stabilný klub, čo potvrdzujú aj výsledky: zisk historického titulu a víťazstva v Slovenskom pohári, potom síce nešťastné, ale stále pekné štvrté miesto a teraz ďalšia medaila s bronzovým leskom.“

Spišská je športové mesto

Veľa sa tento rok hovorilo o dvoch top športoch v malom meste, ako je Spišská Nová Ves, o hokejovej konkurencii… Pre bežného fanúšika boli pozitívne hokejové výsledky niečím novým a úspešné ťaženie Rysov – priznajme si v populárnejšom športe – milo prekvapivým elementom, od basketbalových Rytierov sa po mimoriadne úspešnej základnej časti akoby automaticky očakávala účasť vo finále.

„V prvom rade ma teší, že v Spišskej Novej Vsi – v malom meste na východnom Slovensku – je takáto športová eufória. Tak hokejisti ako basketbalisti dosiahli bronzové medaily v najvyšších domácich súťažiach. Oba tímy písali iné príbehy, keďže hokejistom sa to podarilo po dlhých rokoch a v play-off postupovali inak ako my. Preto je prirodzené, že v meste bola väčšia, pozitívnejšia emócia z hokeja, ktorý je aj najpopulárnejším športom na Slovensku. V basketbale sme prežili historicky najúspešnejšiu základnú časť, a s tým prišli aj očakávania z play-off a postupu do finále…“ porovnal M. Búza bronzové úspechy hokejistov a basketbalistov.

S odstupom niekoľkých dní však už aj v basketbalovej rodine prevládajú pozitívne emócie (mimochodom, obdobné sklamanie platilo v hokeji po spornom vypadnutí so Zvolenom v rozhodujúcom semifinálovom dueli). V stredu prišli do centrály klubu aj bronzové medaily, ktoré sa počas autogramiády zavesia na krk spišskonovoveských bojovníkov.

Tie si naši chlapci spoločne nemohli vychutnať spoločne s divákmi priamo na palubovke, keďže Slovenská basketbalová asociácia ani vedenie Niké SBL neboli schopní priniesť medaily po zápase. To je však už iný príbeh, ktorý sa nepatrí tu rozpitvávať…

Pozývame všetkých fanúšikov na autogramiádu

Uzavretie úspešnej sezóny sa tak spoločne s odovzdávaním bronzových medailí uskutoční vo štvrtok popoludní (od 16:00) pred športovou halou. Určite príďte a aspoň symbolicky ešte raz poďakujte našim chlapcom za všetky tie pozitívne momenty, ktoré nám na pravidelnej báze ostatné mesiace prinášali.

„Je to oficiálne ukončenie sezóny. Chcel by som pozvať všetkých fanúšikov pred športovú halu, chalani budú pripravení so svojimi podpis kartami a fixkami, aby nechali suvenír a spomienku pre verných fanúšikov. Bude to moderovať náš kamarát zo Šalených gebúľ Farky. Pre všetkých sme si pripravili hudobné prekvapenie v podaní populárneho Spoka zo skupiny Smola a hrušky. Pripravený bude aj stánok s klubovými predmetmi a suvenírmi s posezónnymi zľavami. Verím, že sa všetci stretneme, užijeme si a zaspomíname na sezónu, ktorá bola druhá najúspešnejšia v histórii klubu. NOVEJŠA DO TEHO,“ peknými slovami uzavrel hodnotiaci rozhovor GM Spišských Rytierov Michal Búza.

Odkaz na záver od generálneho manažéra

„Chcem sa zo srdca poďakovať všetkým našim fanúšikom za úžasnú podporu počas celej sezóny. Vážime si to a my v lete urobíme všetko pre to, aby sme opäť poskladali konkurencieschopný tím a zabojovali o medaily v najvyššej domácej súťaži.“

AUTOR: RÓBERT BUČEK