OFFICIÁLNY WEB KLUBU
Spišskí Rytieri

O klube

Info z histórie klubu

Vážení športoví priatelia,

dovoľte, aby sme Vám predstavili basketbalový klub AC Lokomotíva Bane Spišská Nová Ves. Počiatky organizovaného basketbalu sa datujú v meste už od roku 1949 pod hlavičkou Lokomotívy, no už vtedy tu existovala viac ako desaťročná tradícia neorganizovaného stredoškolského basketbalu. Až po druhej svetovej vojne vznikol prvý oddiel, ktorý po patričnej príprave sa zapojil i do pravidelnej súťaže. Najprv to bola Spišská basketbalová súťaž, ktorú riadili nadšenci z Lokomotívy  a štartovali  v nej  družstvá z  Kežmarku, Popradu, Gelnice, Prakoviec, Levoče a Spišskej Novej Vsi. Súťaž mala veľmi dobrú úroveň. Súťažili muži i ženy. Novoveské družstvá mužov i  žien sa prebojovali čoskoro do slovenskej národnej ligy. Muži v nej zotrvávajú i dodnes.

Plejádu  hráčov z  dôb  minulých,  ktorí v  skromných podmienkach písali dávnu históriu basketbalu na Spiši, pre jej šírku obsiahnúť nemožno. Bolo  ich veľa,  nemožno všetkých  vymenovať, no  nemožno nespomenúť  mená: bratia Vyparinovci,  Ján Lehoczký,  Štefan Vass, Imrich Kočík, Július Macko, Vojtech Král, Marián Slavkovský a ďalší.

Mladí  funkcionári nastúpili  pred 40-imi  rokmi na  dráhu ďalśích nových  úspechov. Nadšenou   organizátorskou  prácou  funkcionárov a trénerov   boli  vytvorené   priaznivé  podmienky na rozvoj basketbalu /športová hala-TSM/. Najmä  pod vedením trénera Štefana Vassa  sa  zrodili  najväčšie  úspechy  mládežníckého  basketbalu v Spišskej  Novej  Vsi. Nemožno   tiež  nespomenúť  prácu  Viliama Nižníka,  Mariána Slavkovského,  Petra Ferenca, Jána  Želikovského a najmä Vojtecha Krála

Z liahne novoveského basketbalu v meste vyrástli hráči, ktorí pôsobili a pôsobia v prvoligových a extraligových kluboch na Slovensku i v Česku. Majerčák, Benický, Koľ, Demečko, Špiner, Ferenc, Kráľ, Koščo, Polcer, Mravčák, Michalko, Jančurovci, Černický, Chromej, Steinhauser, Sagula, Vass ml., Gajan, Sooš a v poslednom období Hovaňák, Dávid Demečko a Rerko.

Okrem trénerského kreditu Štefana Vassa a iných už spomínaných trénerov sa za týmito úspechmi skrýva tvrdá a často nedocenená práca basketbalových funkcionárov. Dlhoročnou dušou basketbalu na Spiši boli Vladimír Jasenčák a Ladislav Kufčák. Za roky pôsobenia novoveského basketbalu na Slovensku sa vo funkcii predsedu oddielu, neskôr basketbalového klubu vystriedali Viktor Kubík, Vladislav Toporcér, Ján Harničár, Ladislav Meluš, Peter Ferenc, Vladimír Repaský, Jozef Gonda a súčasný predseda Rasťo Javorský. V poslednom desaťročí funkcionársky káder rozšírili Peter Sliva, Jozef Habas, Rastislav Javorský, neskôr Pavol Bečarik, Silvia Glejdurová, Martin Janikov a súčasní funkcionári Ľubomír Slaninka, Michal Buza a Erich Korfanta..

Sezóna 2003/2004 bola z pohľadu minulosti, ale aj budúcnosti klubu historická. Prvý postup medzi slovenskú basketbalovú elitu, do basketbalovej extraligy vyvolal medzi fanúšikmi basketbalu v meste eufóriu nadšenia. Klub od tejto sezóny vystupuje s novým označením BK 04 AC LB Spišská Nová Ves. Popri výsledkoch v extraligovom basketbale sa derú do popredia i výsledky v žiackom a mládežníckom basketbale. Väčšina úspechov je spojená s menom Ivana Kurillu a jeho trénerského kolektívu.

Ďalšie pôsobenie klubu v nových podmienkach znamenalo ďalšie kolektívne úspechy. V sezóne 2005/2006 víťazstvo v Slovenskom pohári a konečné 4.miesto v lige. Vyvrcholenie súčasnej basketbalovej epochy priniesol až nasledujúci ročník. V ročníku 2006/2007 získalo družstvo prvú bronzovú medailu a tretie miesto ako najlepšie umiestnenie v histórii. Prvé družstvo malo aj v ďalšej sezóne 2007/2008 vysoké ambície. Účasť v EM, Slovenskom pohári a Stredoeurópskej basketbalovej lige priniesli opäť kvalitné stretnutia a víťazstvá hráčov v bielo-modrých dresoch.

Nasledujúce obdobie prinieslo sériu štyroch sezón, keď sa družstvo zo Spiša umiestnilo na nepopulárnom štvrtom mieste. Vyvrcholením tohto obdobia však bolo opätovné získanie bronzových medailí v ročníku 2012/2013. Okrem hráčov a trénerov si absolutórium zaslúžia najmä basketbalový fanklub a najmä verní diváci, ktorí v každom zápase napĺňajú športovú halu a svojím športovým povzbudzovaním podporujú hráčov pri prezentácii ich športového majstrovstva.

Treba konštatovať, že za uplynulé obdobie má basketbal v novoveskom športe nezastupiteľné miesto. Veríme, že i budúcnosť prinesie basketbalu na Spiši úspechy a stabilitu hodnú športovej tradície vybudovanej počas siedmich desaťročí predchádzajúcimi generáciami.