OFFICIÁLNY WEB KLUBU
Spišskí Rytieri

Rytieri finalizujú súpisku, pribudol kanadský šampión

Basketbalová sezóna 2023/24 ešte nemá v análoch zapísaný ani jeden strelený kôš, nik ešte nedoskočil žiadnu loptu, nik nerozdal ani jednu asistenciu. Víťaz základnej časti, či postupujúci do play – off sú ešte vo hviezdach, no Spišskí Rytieri už majú jedno prvenstvo isté. Na súpisku totiž dopísali hráča, ktorého krstné meno je určite najdlhšie z tých , ktorí pod Tatrami kedy okúsili basketbalový chlebík. ABU HAEF ABD EL MAGID SULTAN KIGAB je rodákom zo Sudánu, no ľudsky i basketbalovo vyrastal v krajine javorového lista, v Kanade.

Tento 24 ročný, 198 cm vysoký hráč na pozícii 4 je odchovancom univerzity Oregon Ducks a uplynulú sezónu strávil v tíme Otawa Black Jacks. Spišská Nová Ves bude pre neho jeho prvou európskou zastávkou. „Situácia na trhu s voľnými hráčmi nás donútila poskladať káder trochu inakšie, ako to bolo plánované. To nemusí znamenať nič zlé, ale asi budem mať po sezóne o zopár šedín viac. Konkrétne na tomto poste nás odmietlo, alebo špekulovalo s podpisom toľko hráčov, že niečo také si ozaj nepamätám. Spolu s GM, Mišom Buzom sme pri videách presedeli množstvo hodín, videli sme stovky borcov. No prilákať kvalitu do našej ligy je nesmierne náročné. Voľba napokon padla na Abu Kigaba, čo môže byť potencionálne veľmi zaujímavá záležitosť. Abu je z Kanady a verím, že do tímu prinesie troška pestrosti. Je občasným reprezentantom svojej krajiny, hral hlavne v kvalifikačných zápasoch, keď Kanada nemohla postaviť svoju top zostavu. Abu je navyše svetovým šampiónom do 19 rokov. Bude to jeho prvá sezóna v Európe, verím, že si zvykne na iné prostredie i kultúru a že nám pomôže k naplneniu našich cieľov,“ okomentoval príchod novej posily Rytierov hlavný kouč Teo Hojč.

Z príchodu hráča na dôležitom poste má radosť aj GM Rytierov Michal Búza: „Poviem to na rovinu. Chceli sme na tento post Európana, ideálne Balkánca , no trh a naše možnosti nám to neumožnili. Po troch mesiacoch intenzívneho hľadania sme s napokon rozhodli pre KIGABA. Verím, že bude šťastnou voľbou, jeho príchod očakávame v najbližších hodinách. Nech už je tu, potrebujeme trénovať v čo najkompletnejšom zložení, aby sme sa čo najlepšie pripravili na všetky výzvy, ktoré nás čakajú.“

Oliver Búza