OFFICIÁLNY WEB KLUBU
Spišskí Rytieri

Rasťo Javorský: Chceme opäť ukázať, že vieme prinášať radosť a že môžete byť na nás hrdí

From Zero to Hero. Týmto ikonickým slovným spojením by sa dala opísať cesta basketbalistov Spišskej Novej Vsi v období ostatných piatich rokov. Zo zatracovaného tímu, ktorý sa potácal na poslednom mieste tabuľky a v rokoch 2016 zaknihoval neslávne známy rekord 51 prehier za sebou, sa stal v roku 2021 šampión Slovenska a víťaz Slovenského pohára. Spišskí Rytieri vzbudzovali rešpekt na palubovke i mimo nej. Na neskutočnom úspechu mal leví podiel Rastislav Javorský, s ktorým sme sa porozprávali pred začiatkom nového súťažného ročníka 2022/2023.

Máte za sebou prvý rok v pozícii čestného prezidenta klubu, stále ste však dušou spišskonovoveského basketbalu. Ako momentálne vnímate svoju rolu v klube? 

„Stále pomáham s financovaním klubu, ale pre mňa je najdôležitejšie, aby som sa tešil, spolu s našimi divákmi, z nášho basketbalu.“

To sa zrejme darí aj vďaka posunu značky Spišských Rytierov a klubu ako takého od počiatku idey v lete 2020.

„Som veľmi spokojný, ako bola značka Spišských Rytierov prijatá verejnosťou. Mali sme šťastie, že priamo s ideou prišiel aj úspech. To veľmi pomohlo. Ale snažíme sa intenzívne pracovať ďalej s touto značkou.“

Je možno niečo, čo by ste s odstupom času zmenili alebo urobili inak?

„Odkedy sme prevzali klub, nič by som nemenil. Všetko malo svoj význam a všetko malo svoje pokračovanie, ktorého výsledok je súčasný stav.“

Mimochodom, Spišskí Rytieri uplynulý rok mimoriadne rástli aj na sociálnych sieťach. Na Instagrame majú dokonca najviac sledovateľov (followerov) zo všetkých klubov Niké SBL, pričom pred dvomi rokmi sme boli v tejto štatistike na chvoste. Spokojnosť?

„Som rád, že výber ľudí, ktorí pracujú v klube, bol dobrý. Podarilo sa nájsť ľudí, pre ktorých je práca pre klub viac než obyčajná robota.“

Nedávno pomohla propagácia pri organizovaní benefičného zápasu so Svitom, ktorý zas pomohol spišskonovoveskému domovu dôchodcov. Do haly prišla slušná návšteva, vyzbieral sa solídny obnos financií. Aké máte pocity z toho, že Spišskí Rytieri nie sú iba basketbalovým klubom, ale majú tiež komunitný rozmer?

„Pozitívne ma prekvapil záujem ľudí a najmä obrovská ochota pomôcť. Všetkým, ktorí podali ruku k dielu, patrí veľká vďaka. Čo sa týka vašej otázky, od začiatku, ako sme pripravovali novú značku Spišskí Rytieri, bolo našou víziou, aby bola známa a prospešná aj mimo samotného basketbalu.“

Po zisku double Spišskí Rytieri na giganticky úspešnú sezónu nie celkom nadviazali, pričom niektorí fanúšikovia akoby automaticky očakávali každú sezónu medailový zápis. Ako vy vnímate ten až takpovediac prehnaný hlad po úspechu?

„Ja osobne nepovažujem minulú sezónu za neúspešnú. Čo by sme dali za takú sezónu pred piatimi či šiestimi rokmi? Ale zároveň chápem fanúšikov… Verím, že ich očakávania naplníme v ďalších sezónach. Na druhej strane, nie je správne očakávať, že zisk double sa bude opakovať často. Predtým sa to žiadnemu klubu nepodarilo 11 rokov.“

V lete sa do klubu vrátil tréner Teo Hojč. Práve on bol jedným zo strojcov historického zápisu do klubovej, ale aj slovenskej histórie. Akú úlohu ste zohrali pri jeho návrate?

„Nie veľkú. Teo vedel, do akého klubu ide, aká je filozofia klubu či pravidlá fungovania. Veľkú úlohu v jeho príchode zohrali tiež Michal Búza (generálny manažér klubu, pozn. red.) či Erich Korfanta (asistent trénera, šéftréner mládeže a Hojčov blízky priateľ, pozn. red.).“

Fanúšikovia sú v letnom období tradične plní očakávaní. Očakávate aj v kontexte už absolútneho uvoľnenia protipandemických opatrení zvýšený záujem o basketbal v Spišskej Novej Vsi?

„Verím v to. Fanúšikom sme sa snažili vyjsť v ústrety napríklad aj tým, že napriek inflácii či rekordnému zvyšovaniu cien sa ceny permanentiek u nás nemenili.“

Čo by ste na záver odkázali fanúšikom a podporovateľom Spišských Rytierov?

„Tešíme sa na vás. Chceme opäť dokázať, že vieme prinášať radosť a že môžete byť na nás hrdí.“